Zalety ręczników bambusowych

Jedwabista miękkość i połysk

Zalety ręczników bambusowych

Tkanina z bambusa odznacza się dużą miękkością, oraz ma elegancki połysk. Jedwabisty chwyt bierze się stąd, że włókna bambusowe są wyjątkowo gładkie i miękkie. W rezultacie tkanina jest podobna w dotyku do jedwabiu, jest jednak od niego dużo bardziej wytrzymała, a koszt produkcji jest dużo niższy. Jedwabista miękkość ręczników bambusowych to unikalne doświadczenie dla tych, którzy szukają luksusu za przystępną cenę.

Hipoalergiczność

Popularność bambusa w ostatnich latach sprawiła, że coraz więcej z nas wie o jego zaletach. Hipoalergiczność jest jedną z nich. Uprawa bambusa nie wymaga stosowania środków chemicznych i pestycydów, dlatego produkt końcowy, tkanina, też nie zawiera toksycznych substancji, które mogą podrażniać skórę.
Co więcej, w tkaninach bambusowych nie ma lanoliny, która często jest przyczyną alergii wywoływanych przez ręczniki, prześcieradła, odzież itp. Dzięki swoim właściwościom ręczniki bambusowe są świetnym rozwiązaniem dla dzieci, osób z alergią lub bardzo wrażliwą skórą.

Antybakteryjność

Właściwości antybakteryjne tkanin bambusowych są wciąż pod lupą a badania nad tym wciąż trwają. Niektóre z nich potwierdzają jednak, że rzeczywiście ręczniki, prześcieradła, pościel i inne tekstylia wykonane w 100% z włókna bambusowego zachowują antybakteryjne właściwości rośliny bambusowej.

Właściwości antybakteryjne, czyli jakie?
Włókna bambusowe posiadają naturalną substancję (bamboo kun), która chroni roślinę przed bakteriami i grzybami. Substancja ta pozostaje obecna we włóknach nawet po wyprodukowaniu przędzy i utkaniu tkaniny bambusowej.
Według części badan (przeprowadzonych przez Japanese Textile Inspection Asspociation) antygrzybicze właściwości tkaniny wykonanej w 100% z włókien bambusowych zostają zachowane w 70% nawet po 50 praniach tkaniny. Oznacza to, że bakterie, pleśń, kurz i inne alergeny czy zanieczyszczenia nie działają na tkaninę bez względu na to czy jest sucha czy mokra.
Właściwości antybakteryjne wpływają na tkaninę również antyodorowo. Choć brzmi to niewiarygodnie to nawet jeśli zostawimy nie rozwieszony wilgotny ręcznik bambusowy (100% bambusa) bez dopływu powietrza to tkanina nie zbutwieje i nie rozwinie się nieprzyjemny zapach zgnilizny.

To wszystko sprawia, ze tkanina bambusowa świetnie sprawdza się w przypadku ręczników, które często są siedliskiem bakterii i brzydkich zapachów. Nawet przy mniejszej ilości pran łatwiej jest utrzymać odpowiednią higienę ręczników bambusowych.

Chłonność

Znakomita chłonność to cecha, której wszyscy szukamy w przepadku ręczników. Ręcznik wykonany w 100% z bawełny dobrze chłonie wodę, ale ręcznik w 100% bambusowy, lub choćby z domieszką 30% lub 40% włókien bambusowych chłonie jeszcze lepiej. To cecha, którą najbardziej cenią sobie ich użytkownicy i która sprawia, że raz spróbowawszy nie chcemy rezygnować już z ręczników bambusowych. Skąd bierze się ich chłonność?

Unikalność ręczników bambusowych polega na tym, że włókna nie są ze sobą bardzo mocno skręcone i pozostają miedzy nimi mikroprzestrzenie. To właśnie naturalnie porowate włókna odpowiadają za zwiększoną wodochłonność tkaniny. To dzięki nim jest lepszy przepływ powietrza w tkaninie i więcej miejsca, gdzie może gromadzić się wilgoć. Ręcznik bambusowy może wchłonąć 3 razy więcej wody od bawełnianego! „Przewiewność” tkaniny sprawia też, że mokry ręcznik dużo szybciej schnie.

Wytrzymałość

Uważa się, że ręczniki bambusowe są trzy razy bardziej wytrzymałe od bawełnianych. Zawdzięczają to temu, że są bardziej odporne na pylenie. Bambusowe włókna są cięższe, przez co nawet przy intensywnym użytkowaniu nie opadają tak jak bawełniane. Co dzięki temu zyskujemy? Nawet po wielu praniach i wielokrotnym użyciu ręczniki bambusowe nie tracą swojej pierwotnej miękkości i puszystości, a tkanina zachowuje swoje właściwości przez lata.

Ekologiczność

Choć nie możemy twierdzić, że produkcja ręczników bambusowych jest całkowicie przyjazna dla środowiska, jest wiele czynników, które mimo wszystko sprawiają, że tkanina bambusowa jest bardziej ekologiczna od innych.
Przewaga bambusa leży w naturze samej rośliny. Jak na trawę przystało bambus rośnie wszędzie tam, gdzie znajdzie sprzyjające dla siebie warunki, nie wymaga nawilżania, a do jego uprawy nie potrzebujemy ani grama nawozów sztucznych bo roślina posiada naturalną substancję, która chroni ją przed działaniem grzybów i bakterii.
Bambus rośnie w imponującym tempie (od 30 cm do 1 m dziennie) dzięki czemu może być uprawiany przez krótki okres czasu na mniejszej powierzchni. Po ścięciu bambus odrasta i może być uprawiany w tym samym miejscu jeszcze raz, co trzy, cztery lata. Procesy towarzyszące obróbce bambusa, tak aby wyprodukować z niego przędzę rzeczywiście nie są obojętne dla środowiska, ale nowoczesne fabryki, w których powstają włókna bambusowe starają się, aby do środowiska przedostało się jak najmniej zanieczyszczeń.
Wszystko to sprawia, ze tkaniny bambusowe ulegają w 100% biodegradacji.

Koszt

Tkaniny bambusowe to wciąż nowość, co dalszym ciągu odbija się na cenie. Ręczniki z przewagą włókna bambusowego są sporo droższe od bawełnianych. Te z domieszka 30% lub 40% włókien kosztują tyle co ręczniki bawełniane z górnej półki. Czy warto? Tak naprawdę zakup ręczników bambusowych to inwestycja, która się zwraca. Dzięki swoim unikalnym właściwościom ręczniki są bardziej odporne na eksploatację i posłużą nam dłużej, dzięki czemu nie będziemy musieli w krótkim czasie nabywać nowych. Kupując ręczniki bambusowe kupujemy tak naprawdę luksusowy produkt w przystępnej cenie.

Szukaj ręczników wg kategorii

katalog produktów
Aktualizacja: 16.10.2018