Jak prać ręczniki aby były miękkie

pranie ręczników z octem i sodą

Kupując puszyste mięciutkie ręczniki mamy nadzieję, że będą cieszyć nas swoją puszystością jak najdłużej. Kto z nas nie lubi otulić się przyjemnym w dotyku ręcznikiem po relaksującej kąpieli. Bywa jednak, że z czasem nasze ręczniki stają się szorstkie, czy wręcz drapiące po praniu, a wycieranie się nimi bardziej przypomina masaż skory. Zastanawiamy się wtedy, gdzie się podziała ich pierwotna miękkość i jak ją przywrócić.
Jest kilka przyczyn tego, dlaczego z biegiem czasu ręczniki tracą swoją miękkość. Jest też kilka sposobów jak temu zapobiec.


Dlaczego ręczniki stają się szorstkie i jak temu zaradzić?

Sposób prania

Jedną z przyczyn utraty miękkości może być to jak pierzemy ręczniki. Trzeba uważać, aby podczas prania bęben pralki nie był przeładowany. Ręczniki, jeansy i inne ciężkie i chłonne rzeczy potrzebują dużo wody, aby były należycie wypłukane. Jeżeli w pralce jest zbyt dużo rzeczy, niemożliwe jest ani dokładne ich wypranie ani wypłukanie. W rezultacie stosowany przez nas środek piorący, czy to proszek czy żel do prania, pozostaje w tkaninie frotte, a ręczniki stają się sztywne.

Aby proszek został prawidłowo wypłukany ważny jest też wybór właściwej temperatury prania. Im wyższa temperatura tym lepiej, bo w wysokich temperaturach środki piorące lepiej się wypłukują. Dlatego wybierajmy w ustawieniach prania najwyższą temperaturę, wskazaną na metce ręcznika. Najwyższą, ale nie wyższą od tej zalecanej.
Pamiętajmy, że wysokie temperatury źle wpływają na włókna i z czasem je wyniszczają, osłabiając tkaninę i jej elastyczność. Stosujmy się więc do zaleceń producenta i nie wrzucajmy naszego prania do 90 °C jeśli na metce wskazana jest temperatura 40 °C lub 60°C.

Sposób suszenia

To jak suszymy ręczniki również wpływa na ich miękkość. Najlepiej byłoby korzystać z suszarki bębnowej, która rozdziela i spulchnia włókienka ręczników i przy takim sposobie suszenia problem szorstkości ręczników praktycznie nie istnieje.
Jeśli jednak rozwieszamy ręczniki do suszenia, mokre włókienka sklejają się i ręczniki mogą być sztywne i szorstkie. Aby temu zapobiec dobrze jest wstrząsnąć ręcznikiem przed rozwieszeniem. Sprawi to, że pętelki podniosą się, a ręcznik będzie bardziej miękki. To samo powinniśmy zrobić kiedy ręczniki juz wyschną.

Płyny zmiękczające

Choć brzmi to niewiarygodnie to właśnie regularne dodawanie płynów zmiękczających do prania może sprawić, że ręczniki z czasem staną się szorstkie. Płyny zmiękczające pokrywają włókienka ręczników woskowatą warstwą, która spulchnia ręczniki i sprawia, że się nie elektryzują. Ręczniki wyprane w takim płynie są puszyste, ładnie pachną i się nie gniotą, Niestety, tylko do czasu. Zmiękczająca warstwa gromadzi się we włóknach i z czasem ogranicza chłonność ręczników i sprawia, że sztywnieją.
Świetnym zamiennikiem płynów zmiękczających jest biały ocet, który rozluźnia i zmiękcza włókna, zarazem ułatwiając wypłukiwanie środków piorących. Tym samym ocet nie pokrywa tkaniny dodatkową warstwą, ale zmiękcza ją i poprawia jej chłonność. Dlatego podczas prania warto dodawać 1 szklankę rozcieńczonego octu w fazie płukania. To tani i skuteczny sposób na utrzymanie miękkości ręczników.

Ilość proszku do prania

Stosowanie zbyt dużej ilości środka do prania może przynieść podobny rezultat jak w przypadku płynów zmiękczających. Boimy się, że jeśli użyjemy zbyt mało proszku ręczniki będą niedoprane. Stąd pokusa, tak na wszelki wypadek, nasypać więcej. Skutkuje to tym, że nadmiar proszku, żelu nie wypłukuje się, jego pozostałości w tkaninie usztywniają ją, włókna się sklejają i z czasem ręcznik staje się szorstki Dlatego starajmy się dopasować ilość proszku lub żelu odpowiednio do wielkości prania.

Twarda woda

Twarda woda również może prowadzić do szorstkości ręczników. Jeśli zmiękczymy wodę problem częściowo zniknie, ale nie gwarantuje to nam, że ręczniki będą mięciutkie i puszyste jak przy zakupie.

Jakość i czas użytkowania

Nic nie trwa wiecznie więc i nasze ręczniki, nawet te najwyższej jakości, z czasem po prostu się zużywają. Użytkowanie, pranie i suszenie w wysokich temperaturach wpływają na to, że włókna ręcznika wypadają, tracą swoją elastyczność i sprężystość. Tkanina tym samym osłabia się, a ręcznik przestaje być miękki i puszysty. Teoretycznie na to rady już nie ma. Jest jednak sposób na odnowienie starych ręczników przy użyciu sody oczyszczonej. Pół szklanki sody w fazie płukania odświeży nasze ręczniki, wywabi z nich nieprzyjemne zapachy i poprawi ich wygląd.

O czym warto pamiętać

Dobrze jest mieć świadomość tego, że ręczniki wysokiej jakości, nawet jeśli tuż po praniu wydają nam się sztywne, odzyskują swoja miękkość w czasie użytkowania.
Pamiętajmy też o tym, że jakość ręczników ma największy wpływ na to jak długo będą się nadawać do użytkowania. Te najgrubsze, ale przede wszystkim te wykonane w najlepszej bawełny i przędzy będą najbardziej wytrzymałe na eksploatację, wpływ wysokich temperatur czy szkodliwe działanie detergentów i zachowają swoje właściwości najdłużej. Jednak nawet te tańsze będą się dobrze sprawować i pozostaną miękkie jeśli będziemy o nie przede wszystkim prawidłowo dbać.







Zapytaj o ręczniki:

Jan Fecko

Jan Fecko

ADVERTEX
54-129 Wrocław
ul. Drzewieckiego 46 lok.3
NIP: 899-259-53-24

tel. (71) 710 96 77
fax (71) 723 44 84
tel. kom. 531 817 268
(pon-pt, godz. 9.00 - 16.00)


e-mail: jan.fecko@advertex.pl
Wyślij proszę wiadomość e-mail, korzystając z poniższego formularza.






Zobacz całą naszą ofertę:

Cennik ręczników





Szukaj ręczników wg kategorii