Numery przędzy

Nitka gruba czy cienka – jak wpływa to na ręcznik ?

Numery przędzy

Grubość nici, a dokładniej grubość włosa z jakiego została utkana nitka określają tzw. numery przędzy. Grubość przędzy jest wyrażana wielkością średnicy lub specjalnymi jednostkami umownymi, jak Nm, Td lub Tex.

Im niższy numer tym grubsza przędza (grubsza nitka) czyli im wyższy numer tym nitka cieńsza. Skoro nitka jest cieńsza staje się tym samym bardziej sprężysta, a materiał z niej powstały jest bardziej miękki, subtelny w dotyku i mniej się gniecie Numer przędzy nitkowanej, czyli złożonej z kilku nitek pojedynczych, oznacza się symbolem mnożenia (np. 34 tex X 2 oznacza, ze przędza jest skręcona z dwóch pojedynczych nitek 34 tex).

Do produkcji ręczników wykorzystywana jest zazwyczaj przędza o numerach 16/1 lub 20/1 (czyli przędza składa się z jednej nici o numerze 16 lub 20) o standardowym skręcie 240-255 obrotów na metr. Ręczniki często też produkowane są z przędzy składającej się z dwóch nici, rzadziej z trzech lub czterech.

W przypadku ręczników, to z jakiego numeru przędzy ręcznik został wyprodukowany możemy ocenić na podstawie pętelki. Jeżeli pętelka wykonana jest z grubszej nici to mamy do czynienia z przędzą niższych numerów czyli ciut gorszą jakościowo. Jeżeli pętelka wykonana jest z cieniutkiej nitki to mamy do czynienia z przędzą wysokich numerów. Ręczniki o cieniutkich pętelkach są milsze w dotyku, mięciutkie, puszyste i mają ładny połysk.

Co więcej, jeżeli produkujemy ręcznik z przędzy o wysokim numerze, czyli z cienkiej nici, to mamy możliwość umieszczenia więcej pętelek w okrywie pętelkowej ręcznika. A im więcej pętelek ma nasz ręcznik tym lepiej będzie chłonął wodę, bo to właśnie pętelki decydują o możliwościach absorpcji tkaniny frotte.

Ręczniki z przędzy o niższych numerach, czyli grubszej nici i o grubszej pętelce, mają zazwyczaj mniej pętelek w okrywie w porównaniu do ręczników z lepszej przędzy. Jeśli pętelek jest mniej, mniejsze mogą być również higroskopijne właściwości tkaniny.

Dlatego jakość przędzy i numery przędzy wbrew pozorom mają większy wpływ na wchłanialność ręcznika niż ciężar tkaniny (gramatura). Innymi słowy, przykładowo ręcznik o gramaturze 450 GSM z przędzy łączonej wysokich numerów (czyli z ciasno do siebie przylegającymi, licznymi cieniutkimi pętelkami w okrywie) będzie lepiej chłonąć wodę od ręcznika grubszego, o gramaturze 500 lub 550 GSM, ale wykonanego z gorszej jakości przędzy niższych numerów (grubszymi pętelkami, których jest mniej w okrywie).