Na co zwrócić uwagę przy wyborze ręczników

Po czym poznać dobrej jakości ręcznik

tkanina frotte

Aby wybrać z bogactwa oferty na rynku tekstylnym ręcznik o najlepszej jakości w rozsądnej cenie warto wiedzieć jak rozpoznać ręczniki cechujące się optymalnym wykonaniem.

Wysoka cena nie koniecznie musi odzwierciedlać wysoką jakość. I odwrotnie, cena niska wcale nie musi „przekreślać” w naszych oczach danego produktu. Podobnie jest ze wzornictwem. Dekoracyjne elementy na ręcznikach często na tyle przyciągają uwagę kupującego, że przestaje on patrzeć na jakość wykonania i funkcjonalność ręcznika. Chcąc wybrać z oferty produkt optymalny i najlepiej spełniający założone cele warto wiedzieć na co zwracać uwagę kiedy trzymamy w ręku tkaninę frotte.

Jak zrobiony jest ręcznik?

Na początku dobrze jest wiedzieć czym różni się tkanina frotte, z której produkowane są ręczniki, od pozostałych tkanin bawełnianych. W przeciwieństwie do innych typów materiałów, które tkane są przy pomocy dwóch przecinających się pod kątem prostym nici, do produkcji tkaniny frotte potrzebna jest trzecia nić, która formuje pętelkową część tkaniny.

Podczas tkania wszystkie trzy nici łączymy wybierając pożądane ustawienia. Różnicując rodzaje przędzy dla każdej z nici (rodzaj bawełny, grubość nici etc.) oraz ustawienia tkackie (np. gęstość tkaniny, gęstość pętelek, wysokość pętelek) możemy otrzymać różnego typu ręczniki. Przykładowo, inne parametry ustawimy dla ręcznika frotte i dywanika łazienkowego. Ręcznik frotte będzie miał dłuższą pętelkę od dywanika, ale dywanik będzie miał gęściej utkaną tkaninę podstawową (nie pętelkową). Jakość końcowa ręcznika, jego wygląd, chwyt i chłonność zmieniają się również w zależności od rodzaju bawełny i przędzy z której wykonana jest każda nić. Nici podstawy i pętelek mogą być grube bądź cieniutkie, mogą być bardziej lub mniej skręcone, mogą być wykonane z różnego rodzaju bawełny lub innych materiałów np. bambusa. Wszystko to wpływa na wygląd, chwyt i funkcjonalność ręcznika.

Jak „działa” ręcznik?

Po co kupujemy ręczniki? Oczywiście po to, żeby jak najlepiej służyły nam po kąpieli. Dlatego wymagamy od nich jak najlepszej chłonności. Kiedy wycieramy się ręcznikiem ważne jest aby sprawnie usuwał wilgoć z naszego ciała.

Pętelki ręcznika odpowiedzialne są przede wszystkim za pochłanianie wilgoci. Najlepiej sprawdzają się tu pętelki wykonane z wysokiej jakości bawełny długowłóknistej. Ważna jest również długość oraz grubość pętelek. Im są cieńsze i gęściej utkane tym ich efektywność jest wyższa, a ręcznik cechuje się lepszą chłonnością.

Tkanina pod pętelkami służy magazynowaniu wilgoci. Wąskie pętelki wchłaniają wodę, która następnie wędruje do tkaniny pod nimi. Dlatego podstawa ręcznika wykonana jest zwykle z grubszych nici, aby ręcznik dobrze chłonął i przechowywał wilgoć. Najlepiej jeśli wykonane są one z dobrej jakości, najlepiej długowłóknistej, bawełny.



Ważne parametry

Na co więc najlepiej zwrócić uwagę kupując nowe ręczniki?

Cześć pętelkowa oraz podstawowa tkanina

Warto przyjrzeć się temu jak “zbudowany” jest ręcznik. W chwycie powinien być mięsisty i gruby. Wrażenie takie robią ręczniki o cieniutkich, gęsto utkanych pętelkach i grubej gęsto utkanej tkaninie podstawowej. Ręcznik z niższej półki, mimo tego samego ciężaru tkaniny (gramatury), będzie robił wrażenie nieco bardzie cienkiego, pętelki będą utkane w luźnych odstępach od siebie, a tkanina podstawowa może prześwitywać. Dzieje się tak dlatego, ponieważ tańsze ręczniki tkane są przędzy o tzw niższym numerze, czyli grubszej nici. Warto przyjrzeć się również samym pętelkom, aby wiedzieć czy w produkcji użyto najlepszej jakości przędzę. Ręczniki z wyższej półki, często robione z przędzy dodatkowo oczyszczonej tzw. czesanej, będą miały gładkie, mało postrzępione i pylące pętelki, które najlepiej ocenimy spoglądając na tkaninę pod światło.

Chłonność

Aby sprawdzić chłonność ręcznika można przeprowadzić prosty test wylewając na tkaninę kilka kropel wody. Jeśli woda natychmiast zniknie z powierzchni tkaniny, a materiał wokół obszaru testowego pozostanie prawie suchy będziemy wiedzieć, że ręcznik cechuje się dobrą chłonnością. Trzeba przy tym pamiętać, aby nie testować chłonności ręcznika tuż po jego zakupie. Aby test był obiektywny ręcznik musi zostać najpierw obowiązkowo wyprany. Dlaczego? Pierwsze pranie (czasem potrzebne jest wypranie ręcznika nawet kilkakrotnie) wypłukuje z tkaniny substancje chemiczne użyte w procesie produkcji, które znacznie ograniczają chłonność ręcznika. Warto też pamiętać o tym, aby podczas prania nie korzystać z płynów zmiękczających, które również czynią tkaninę „wodoodporną”. Generalnie nie ma zasadniczej korelacji między cenną a chłonnością ręcznika. Wręcz czasami można zauważyć stosunek odwrotnie proporcjonalny. Według naszej obserwacji tanie ręczniki chłonną lepiej wodę od tzw luksusowych. Drogie ręczniki trzeba kilka razy dobrze wypłukać aby pozbyć się wszystkich „polepszaczy”. W przypadku tańszych ręczników (np. model, Narcyz, Basic, Elegant) ten problem nie istnieje i już po pierwszym praniu ręcznik uzyskuje 100% właściwości chłonnych.

Gramatura

Bez względu na rozmiar, ręcznik jest tym cięższy im więcej bawełny zostało użyte do jego produkcji. Na gramaturę ręcznika (ilość gramów na metr kwadratowy) ma wpływ zarówno długość pętelek oraz gęstość tkaniny znajdującej się pod pętelkami. Gramaturę można łatwo sprawdzić po prostu kładąc ręcznik (w obojętnie jakim rozmiarze) na wadze. Przykładowo ręcznik w rozmiarze 50x100 w gramaturze 500 będzie ważył 250 gram, a ręcznik w tym samym rozmiarze o gramaturze 400 będzie ważył 200 gram. Natomiast ręcznik o gramaturze 500 w rozmiarze 70x140 powinien ważyć 490 gram. Dopuszczalne są różnice wagowe +/- w granicach 5% nazywane tolerancją gramaturową opisane w polskiej normie PN-EN 14697:2007, którą spełniają wszystkie nasze ręczniki.

Podsumowując, jeśli porównamy dwa ręczniki wykonane z podobnych nici lepszy zawsze będzie ten o wyższej gramaturze. Trzeba jednak pamiętać, że ciężkie ręczniki dłużej schną i dlatego koszt ich utrzymania (prania i suszenia) zwłaszcza w hotelach jest wyższy. Dlatego np. optymalną gramaturą dla ręczników hotelowych jest 500g/m2.

Kurczliwość

Wszystkie ręczniki w pewnym stopniu kurczą się. Nie warto wierzyć zapewnieniom sprzedawców, że tak się nie dzieje, gdyż jest to naturalna i nieunikniona właściwość bawełny. Ręcznik zwykle zmienia swoje pierwotne rozmiary po pierwszym praniu po czym jego wymiary pozostają takie same. Jest to tzw. kurczliwość bawełny. Stopień kurczliwości może wahać się od 2% do 8% i zależy od rodzaju (grubości) przędzy użytej przy produkcji, gęstości tkania, różnych ustawień tkackich oraz temperatury w jakiej ręczniki są prane.

Wzornictwo oraz jakość wykończenia

Ze względu na estetyczną funkcję jaką pełnią ręczniki w łazience dla kupującego ważną rolę odgrywa wzornictwo. Większość z nas wymaga, aby ręcznik był „ładny” i zdobił nasze wnętrza. Dlatego ręczniki zdobione są często tzw. bordiurą czyli ozdobnym pasem wzdłuż krótszego boku ręcznika. Zdobienie może być w formie tłoczenia, haftu na tkaninie podstawowej bądź bordiury żakardowej (dekoracyjny wzór jest utkany w tkaninie podstawowej na której nie ma pętelek). Oprócz tego czy ręcznik nam się podoba lub nie warto też przyjrzeć się jakości jego wykończenia: czy nici są dobrze przytwierdzone, czy obszycie jest wzmocnione, pojedyncze, podwójne etc., czy brzegi są podwinięte, czy kolory są żywe i czy rozmiar zgadza się z tym podanym na metce.

Trwałość

Najtrudniejszy test trwałości przechodzą ręczniki suszone w wysokich temperaturach w suszarkach bębnowych. Dlatego tak ważna jest jakość wykończenia ręczników hotelowych. Ale warunki domowe również sprzyjają szybkiemu zużywaniu się tkaniny frotte. Największy wpływ na to ma temperatura prania. Zbyt wysokie temperatury niszczą tkaninę, która z czasem staje się coraz słabsza i niszczeje. Dlatego nie warto prać domowych ręczników w temperaturze wyższej niż 60 °C. Temperatura 60 °C jest wystarczająco wysoka, aby usunąć z tkaniny wszelkie zanieczyszczenia i bakterie jednocześnie jej nie niszcząc. „Wygotowywanie” ręczników, czyli pranie ich w temperaturze 90 stopni, jest wskazane jedynie w warunkach hotelowych.
Mimo, że wszystkie ręczniki zużywają się po prostu podczas ich użytkowania (wielokrotnego prania oraz wycierania) warto zwracać uwagę na to jak są wykonane i wykończone, aby móc cieszyć się nimi jak najdłużej. Aby mieć pewność, że wybieramy produkt, który posłuży na lata warto zwracać uwagę na parametry wyżej opisane.



Podsumowanie

Jak widać jest wiele czynników, na które warto zwrócić uwagę. Ważne jest, aby pamiętać, że to nie kraj pochodzenia determinuje jakość ręczników (mit eksploatowany przez wiele nieuczciwych firm w Polsce), ale to z jakich półproduktów (np. przędzy, barwników, zmiękczaczy) wykonany jest ręcznik. Ważne jest też jakimi normami posługuje się producent (czy jego produkty posiadają normy PN-EN 14697:2007 oraz OEKO-TEX® Standard 100). Jednym słowem dobrej jakości ręcznik wykonany będzie z dobrej jakościowo przędzy, dobrych barwników, który będzie miękki i mięsisty w dotyku dzięki solidnej strukturze materiału oraz zadowoli nas pod względem estetycznym.





ADVERTEX to profesjonalna hurtownia ręczników dla firm, działająca na rynku od ponad 8 lat.
Poznaj ręczniki Advertex >>






Zapytaj o ręczniki Advertex:

Jan Fecko

Jan Fecko

ADVERTEX
54-129 Wrocław
ul. Drzewieckiego 46 lok.3
NIP: 899-259-53-24

tel. (71) 710 96 77
fax (71) 723 44 84
tel. kom. 531 817 268
(pon-pt, godz. 9.00 - 16.00)


e-mail: jan.fecko@advertex.pl
Wyślij proszę wiadomość e-mail, korzystając z poniższego formularza.






Do pobrania:

Cennik ręczników