Tkanina frotte

Chłonność

tkanina frotte

Podstawowa właściwość, dzięki której to właśnie z tkaniny frotte produkowane są ręczniki. Za chłonność odpowiedzialna jest pętelkowa część tkaniny, która wyróżnia tkaninę frotte od innych rodzajów tkanin. To pętelki ręcznika ściągają błyskawicznie wilgoć z danej powierzchni. Chłonność ręcznika można zmiękczyć manipulując gęstością i wysokością pętelek oraz rodzajem przędzy użytej przy produkcji. Najlepiej sprawdzi się przędza o niskim stopniu skręcenia (tzw. Low- twist lub zero-twist) dla której charakterystyczne jest szybkie pochłanianie wilgoci.

Izolacja ciepła

Pętelkowa część tkaniny frotte sprawia, że jest ona grubsza od pozostałych tkanin, co daje jej wysoki poziom izolacji ciepła. Ponadto włókna bawełny przy produkcji ręczników są dodatkowo zwijane i mieszane ze sobą, tak aby zapewnić dobry przepływ powietrza w tkaninie. Tym samym powietrze zatrzymane we włóknach i pomiędzy nimi stanowi izolację termiczną. Innymi słowy, to właśnie dlatego tak miło jest po kąpieli otulić się mięciutkim ręcznikiem frotte lub narzucić na siebie szlafrok wykonany z tej tkaniny. Ręcznik/szlafrok frotte ogrzewa nas i wolniej od innych tkanin oddaje ciepło.

Odporność na gniecenie

Pętelkowa część tkaniny frotte sprawia, że nie gniecie się ona tak jak inne rodzaje tkanin. Prasowanie ręczników/ szlafroków frotte jest oczywiście dopuszczalne, ale lepiej go nie stosować. Ruch żelazka przygniata pętelki ręcznika ograniczając tym samym jego puszystość i chłonność.

Matowość

Pętelkowa część tkaniny sprawia, że jest ona matowa, pozbawiona połysku. Dotyczy to ręczników dwustronnie pętelkowych. W przypadku ręczników strzyżonych światło równomiernie odbija się od ściętych pętelek sprawiając, że tkanina się błyszczy.