Przędza klasyczna czy bezwrzecionowa

Ręcznik s przędzy klasycznej

To z jakiego rodzaju nici (przędzy) utkany jest ręcznik ma największy wpływ na jego właściwości. Chłonność i miękkość ręcznika czyli dwie podstawowe cechy, które cenią sobie klienci zależą w dużej mierze od tego z jakiej bawełny wykonany jest ręcznik, czy nić jest gruba, cienka, pojedyncza czy podwójna. Kluczową rolę ma również sam sposób przędzenia czyli sposób formowania nici.
Ręczniki produkowane są z dwóch rodzajów przędzy: bezwrzecionowej (open end) i klasycznej (ring spun). Każda z nich daje inny efekt końcowy czyli ręcznik o innych cechach. Dlatego zarówno przy zakupie jak i przy produkcji ręczników warto zwracać uwagę na to z jakiej przędzy wykonany jest ręcznik, czym dana przędza się charakteryzuje i jaki ma wpływ na podstawowe parametry wpływające na jakość produktu. Poniżej przedstawiamy jak rodzaj przędzy wpływa na następujące cechy.



Jak rodzaj przędzy wpływa na jakość ręcznika

Miękkość ręcznika

Miękkość to podstawowy parametr, który różni ręczniki wykonane z przędzy klasycznej i bezwrzecionowej. Te pierwsze są zdecydowanie bardziej miękkie i miłe w dotyku. Dlaczego tak się dzieje?
Bezwrzecionowy system przędzenia stosowany jest do otrzymania przędzy niższych numerów czyli grubszej nici. Grubość nici to pierwszy element, który odpowiada za miękkość bądź szorstkość tkaniny. Przędzenie klasyczne umożliwia nam otrzymania bardzo cienkiej, delikatnej nici, a tym samym ręcznik wykonany z cieniutkiej nici jest dużo bardziej miękki i subtelny w dotyku od tego wykonanego z nici grubszej.
Rodzaj skrętu włókien również wpływa na chwyt ręcznika. Za szorstkość ręczników z przędzy bezwrzecionowej odpowiada charakter włókien, które w procesie formowania przędzy są ze sobą na zewnątrz ściśle połączone. Tkanina jest szorstka w dotyku również ze względu na to, że przędza bezwrzecionowa jest 20% bardziej skręcona od przędzy klasycznej. Tym samym, ręczniki wykonane z przędzy klasycznej będą dużo milsze w dotyku od tych z przędzy bezwrzecionowej. Co więcej, będą stawać się coraz bardziej miękkie z każdym praniem.

Chłonność ręcznika

Rodzaj przędzy sam sobie nie wpływa na to jak chłonie ręcznik. Według badan wodochłonność ręczników wykonanych z przędzy klasycznej i bezwrzecionowej jest porównywalna.
Dlaczego więc ręczniki z przędzy klasycznej uznawane są za lepsze? Rzecz w tym, że systemem klasycznym mamy możliwość otrzymania bardzo cienkiej nici do produkcji ręcznika. Natomiast im cieńsza nić tym więcej pętelek można ciasno umieścić w okrywie pętelkowej ręcznika. Zaś im więcej pętelek w okrywie tym lepsza chłonność ręcznika, gdyż to właśnie pętelki odpowiadają za odprowadzanie wilgoci w tkaninie frotte.
Aby rozpoznać ręcznik najwyższej jakości należy przyjrzeć się okrywie pętelkowej. Jeśli pętelki ułożone są tak gęsto, że nie jesteśmy w stanie dojrzeć podstawy ręcznika (tkaniny pod pętelkami) mamy do czynienia z produktem wysokiej klasy. Jednym słowem, mimo, że przędza sama w sobie nie warunkuje lepszej absorpcji wody większość ręczników z przędzy klasycznej lepiej spełni nasze wymagania pod tym względem.

Trwałość ręcznika

Przędza bezwrzecionowa jest o 10-30% mniej wytrzymała od klasycznej, tym samym ręczniki z przędzy klasycznej posłużą nam o wiele dłużej. Skąd bierze się ich większa wytrzymałość na użytkowanie?
Sekret długowieczności ręczników wykonanych z przędzy klasycznej leży w procesie formowania przędzy. Do wyprodukowania przędzy klasycznej potrzebujemy pięciokrotnie więcej czasu niż do wyprodukowania przędzy bezwrzecionowej. Proces ten uwzględnia dwa dodatkowe kroki, które nadają przędzy miękkości, wytrzymałości i odporności na zużycie. Podczas przędzenia formowane są dłuższe odcinki przędzy, którym nadawany jest jeszcze dodatkowy skręt. Inny z procesów sprawia, że nić jest bardzo cienka. Im cieńsza nić tym ręcznik subtelniejszy w dotyku, a im lepszy skręt przędzy tym ręcznik jest trwalszy i posłuży dłużej.
Przędza otrzymana systemem bezwrzecionowym ma potrójną strukturę na którą składają się rdzeń (około 80-90% włókien), powłoka zewnętrzna (około 5-20% włókien) oraz ściśle połączone włókna znajdując się na tej powłoce (0,5-2% włókien).Ponadto włókna nie są ułożone równolegle w stosunku do siebie. To wszystko sprawia, że nić jest mniej rozciągliwa i sprężysta i tym samym bardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne i słabsza. Słabsza nić oznacza tym samym słabszą tkaninę, która przy intensywnej eksploatacji szybciej się niszczy i traci swoje pierwotne właściwości.

Wygląd zewnętrzny. Połysk

Stopień połysku tkaniny to kolejny element, który różni ręczniki z przędzy klasycznej i bezwrzecionowej. W tych pierwszych tkanina ładnie się błyszczy, te drugie są matowe. Choć nie wpływa to na stopień użyteczności ręcznika to jednak elegancki połysk sprawia, że ręczniki z przędzy klasycznej ładniej się prezentują i maja luksusowy wygląd.

Koszt

Przędzenie klasyczne jest dużo bardziej praco i czasochłonne dlatego przędza otrzymywana tym systemem jest droższa. Odbija się to również na cenie ręczników. Te z przędzy klasycznej znajdziemy zazwyczaj w średniej i wyższej półce cenowej, te z przędzy bezwrzecionowej będą tańsze. Jeśli jednak myślimy o zakupie ręczników z oferty magazynowej lub decydujemy się na produkcję ręczników warto jest zainwestować w ręczniki z przędzy klasycznej czyli w produkt najwyższej klasy.
Płacąc więcej inwestujemy w wysoką jakość, która lepiej spełni oczekiwania pracowników bądź klientów firmy i w dłuższej perspektywie posłuży o wiele dłużej.