Jak prać ręczniki

Pierwsze pranie ręczników

jak prać nowe ręczniki

Pierwszą i najważniejszą zasadą użytkowania, którą należy stosować to przede wszystkim przestrzeganie instrukcji umieszczonej przez producenta na metce. Dlatego zawsze przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności zapoznajmy się z symbolami na metce.

Przed pierwszym użyciem nowo zakupiony ręcznik należy obowiązkowo wyprać. Pozwoli to nam pozbyć się pozostałości z chemii jaka została użyta podczas produkcji ręcznika oraz zanieczyszczeń, które mogły dostać się do tkaniny w magazynie lub w trakcie transportu. Jako, że ręcznik ma bezpośredni kontakt ze skórą jest to szczególnie ważne.
Pierwsze pranie poprawi ponadto higroskopijność ręcznika i sprawi, że tkanina uzyska większą odporność na uszkodzenia. Pomoże nam również utrwalić kolory i uchronić ręcznik przed odbarwieniem. W tym celu zaleca się zastosowanie domowej receptury, która polega na dodaniu do pierwszego prania szklanki białego octu.Czy ręczniki można prać z ubraniami

Ręczniki należy prać osobno (szczególnie te o żywych, mocnych kolorach), dlatego unikajmy prania ich z innymi tkaninami, ubraniami etc. Pozwoli to na zachowanie ich puszystości i jednocześnie pył i barwniki z ręczników nie zabrudzą nam pranych z nimi rzeczy. Pylenie (z ręcznika opadają włókienka) jest zjawiskiem naturalnym, szczególnie dla ręczników typu zero-twist, low-twist i ręczników z wysokogatunkowej bawełny. Dlatego bądźmy cierpliwi, pylenie mija po kilka praniach.

Podczas prania zawsze segregujmy ręczniki na białe, ecru oraz kolorowe, tak aby te pierwsze nie zszarzały, ani nie zabarwiły się od tych drugich. Starajmy się również „nie przeładowywać” bębna pralki. Najlepiej byłoby zostawić w bębnie pralki sporo wolnego miejsca, tak aby ręczniki nie były „ściśnięte”. Podczas prania wybierajmy raczej tryb „pranie delikatne”. Dzięki temu ręczniki nie wygniotą się i nie utrącą puszystości.W jakiej temperaturze prać ręczniki

Najlepsza temperatura prania ręczników to przede wszystkim ta podana na metce producenta. Zazwyczaj jest to 40 lub 60 °C. 60 °C to temperatura optymalna, gdyż zapewnia prawidłową higienę. W 60 stopniach ginie większość bakterii. Wyższa temperatura mogłaby z kolei przyczynić się do uszkodzenia bawełny i skrócić okres użytkowania ręcznika.
Gotowanie ręczników czyli stosowanie temperatury wyższej niż 60 °C ma swoje uzasadnienie tylko w przypadku prania ręczników w hotelach i szpitalach. Te z kolei są do tego specjalnie przystosowane i wyprodukowane w taki sposób, z takiej przędzy i przy użyciu takich technologii, aby wysokie temperatury im nie szkodziły.W czym prać ręczniki

Wybierając środki piorące kierujmy się jakością. Ważne jest, aby proszek do prania, płyn lub żel był wysokiej klasy. Proszki do prania gorzej się wypłukują dlatego zaleca się stosowanie płynów oraz żeli do prania. Odmierzajmy jedynie potrzebną nam do prania ilość środka piorącego i nie stosujmy go w nadmiarze. Zbyt duża ilość może posklejać pętelki, w rezultacie czego tkanina utraci swoją higroskopijność.

Pamiętajmy, że wiele proszków zawiera środki optycznie rozjaśniające kolory, co świetnie sprawdza się w przypadku białych ręczników, ale nie kolorowych. Dlatego podczas prania oddzielajmy ręczniki białe oraz ecru od kolorowych.
Pamiętajmy również, aby do prania białych ręczników stosować środki przeznaczone specjalnie do rzeczy białych, zaś do kolorowych proszki, żele etc. do rzeczy kolorowych. Pozwoli to nam zachować oryginalne kolory, tak że białe ręczniki pozostaną białymi, a kolorowe nie wyblakną.Czego unikać, co stosować?

Unikajmy stosowania płynów do płukania. Sprawiają one, co prawda, że ręczniki stają się bardziej miękkie, ale powierzchnia ręczników staje się śliska i woskowata, w rezultacie czego ręczniki gorzej chłoną wodę.

Dobrym sposobem zachowania miękkości i puszystości jest stosowanie białego octu. Jeżeli co drugie, trzecie pranie dodamy do środka piorącego szklankę białego octu będziemy mogli cieszyć się miękkością ręczników o wiele dłużej. Ocet zmiękczy nasze ręczniki, odświeży je i zlikwiduje zapach wilgoci czy zbutwienia.
Ponadto, większość ręczników wysokiej jakości, nawet jeśli tuż po praniu wydają nam się sztywne, odzyskuje swoją pierwotną miękkość i puszystość podczas użytkowania.

Niewskazane są również wybielacze. Osłabiają one włókna, w rezultacie czego tkanina staje się mniej odporna na uszkodzenia i gorzej wchłania wodę.

Aby odświeżyć stare ręczniki, które utraciły swoją puszystość i dobry wygląd możemy wyprać je dodając do proszku lub płynu do prania pół szklanki sody oczyszczonej. W fazie płukania możemy dodać jeszcze szklankę octu co pozwoli na uzyskanie jeszcze lepszego efektu.Jak suszyć ręczniki

jak suszyć ręczniki

Aby po wypraniu cieszyć się świeżością i puszystością naszych ręczników jak najdłużej ważne jest to w jakich warunkach będziemy je suszyć.

Wirowanie nie jest raczej zalecane, ale jeśli się na nie decydujemy, pamiętajmy, że ustawienie opcji wirowania na 1000 obrotów to maksimum. Najlepiej wybierać jeszcze mniejszą ilość obrotów, gdyż to uchroni tkaninę przed zbytnim wygnieceniem.
Najlepiej byłoby suszyć ręczniki w suszarce bębnowej bo dzięki takiemu sposobowi suszenia ręczniki są miękkie i puszyste.

Jeżeli mamy możliwość korzystania z suszarki nastawiajmy opcję suszenia na niskie temperatury (maximum 60 °C). Starajmy się nie suszyć ręczników w suszarce do samego końca, lepiej wyjąć je kiedy są jeszcze lekko wilgotne.
Czas suszenia powinniśmy skrócić do minimum, dlatego nie wkładajmy do bębna więcej niż kilka ręczników na raz. Ręczniki dużo ważą i zbyt duża ich ilość może sprawić, że suszarka nie będzie działać jak powinna. Im dłużej suszymy ręczniki w suszarce tym większe jest prawdopodobieństwo, że zesztywnieją lub ich brzegi się pościągają.

Mało kto z nas korzysta jednak na co dzień z suszarki bębnowej. Nasze ręczniki suszą się w łazience lub na świeżym powietrzu.
Mokre, wilgotne ręczniki wyjęte z pralki trzeba obowiązkowo natychmiast rozwiesić, najlepiej równomiernie, tak aby tkanina nie była „ściśnięta”.
Mogłoby prowadzić to do zbutwienia materiału i przykrego zapachu, którego bardzo trudno się pozbyć. Aby uchronić tkaninę przed zbutwieniem oraz uchronić ją przed rozwojem bakterii każdy ręcznik najlepiej równomiernie rozwiesić (unikajmy wieszania ręcznika na łazienkowych haczykach) i porządnie wysuszyć po każdym użyciu.
Jest to bardzo ważne przy zachowaniu odpowiedniej higieny w łazience i zapobieganiu rozwoju wilgoci i pleśni. Jeśli to możliwe starajmy się trzymać drzwi od łazienki otwarte, aby zapewnić stały dopływ powietrza.

Zanim rozwiesimy ręczniki dobrze jest najpierw nimi porządnie wstrząsnąć i rozciągnąć je na brzegach. Podniesie to pętelki dzięki czemu ręcznik będzie bardziej puszysty i zapobiegnie to kurczeniu się tkaniny. To samo powinniśmy zrobić kiedy ręczniki już wyschną.
Jeżeli mamy możliwość suszyć ręczniki na świeżym powietrzu, korzystajmy z niej. Pamiętajmy jednak, aby kolorowe ręczniki nie były wystawione na działanie promieni słonecznych zbyt długo, gdyż mogą spłowieć. Co więcej, jeśli będziemy suszyć je w cieniu ręczniki będą mniej szorstkie po praniu.Jak często prać ręczniki

Oczywiście jest to sprawa indywidualna, ale zaleca się zmianę ręcznika kąpielowego na czysty co dwa, trzy dni szczególnie jeśli w łazience panuje wilgoć i pomieszczenie jest często zaparowane. Dzięki temu nie dopuścimy do rozwoju zapachu stęchlizny.

Bez względu na to ile dni minęło od ostatniego prania jest kilka symptomów, które wskazują na to, że nasze ręczniki powinny natychmiast wylądować w pralce.
Pierwszym i podstawowym z nich jest wilgoć. Jeśli ręcznik jest wciąż wilgotny mimo ze minął jeden dzień od kiedy go używaliśmy to znak ze trzeba go wyprać. Przez 24 godziny minęło wystarczająco dużo czasu, aby w tkaninie rozwinęły się bakterie, których trzeba się pozbyć.
Ponadto powinniśmy ręcznik wyprać natychmiast jeśli poczujemy zapach zbutwienia lub jeśli używaliśmy ręcznik podczas choroby.
Aby zachować prawidłową higienę ręczniki do rąk (z reguły w rozmiarze 50x100) powinny być prane częściej niż ręczniki kąpielowe jako że korzystamy z nich o wiele częściej ciągu dnia, osuszając dłonie.Czy ręczniki należny prasować

Czy prasować ręczniki ?

Prasowanie ręczników w ogóle nie jest wskazane. Żelazko naciska na pętelki, spłaszczając je, a ręcznik staje się mniej puszysty i mniej miękki.
Po wypraniu ręcznik najlepiej od razu rozwiesić i pozostawić do wyschnięcia. Dekoracyjne elementy ręcznika tzw. bordiury można ewentualnie przeprasować lekko nagrzanym żelazkiem. Jeżeli mimo wszystko zdecydujemy się na prasowanie ręczników pamiętajmy, że temperatura żelazka nie powinna przekraczać 150 °C.
Ręczniki najlepiej prasować albo przez lekko wilgotną tkaninę lub żelazkiem z nawilżaczem.Jak usunąć plamy z ręcznika ? Jak doprać ręczniki

Zapobieganie to najlepszy sposób walki z plamami, dlatego nie korzystajmy ze swoich ulubionych ręczników po tym jak malowaliśmy mieszkanie, farbowaliśmy włosy itd.
Jeśli to nie wystarczy pamiętajmy, że podstawową zasadą przy plamach na naszych ręcznikach jest szybkie działanie. Powszechne odplamiacze powinny poradzić sobie we większości przypadków, pamiętajmy jednak, że podobnie jak wybielacze osłabiają one włókna tkaniny i po kilkakrotny ich użyciu ręcznik traci na jakości.
Ważne jest, aby usunąć plamę zanim wsiąknie na dobre w materiał i zaschnie. Z plamą walczmy od jej zewnętrznych krawędzi do środka. Unikajmy soli, starajmy się nie wcierać zabrudzenia w materiał, ani dalej go nie rozprowadzać. Zaraz po namoczeniu w odplamiaczu ręcznik obowiązkowo wypierzmy, aby go dobrze wypłukać.Zaciągnięta pętelka – co robić

Podczas użytkowania ręcznika może się zdarzyć ze jedna z pętelek w okrywie pętelkowej zaciągnie się.
Najlepsze co możemy wtedy zrobić to chwycić za nożyczki, rozprostować tkaninie i u nasady zaciągniętej pętelki obciąć ja. Starajmy się nie pociągać za nici pętelki bo możemy doprowadzić do dalszych uszkodzeń tkaniny.