W farbiarni

Następnie utkana tkanina frotte, z której wkrótce powstaną ręczniki, w formie długiego zwoju tkaniny trafia do farbiarni. To tu zostanie zafarbowana na pożądany kolor. Zanim jednak tkanina frotte zostanie ufarbowana musi być poddana kilku procesom, które ją do tego odpowiednio przygotują i zapewnią odpowiednią jakość farbowania. Aby tkanina dobrze wchłonęła barwnik musi najpierw zostać odpylona, oczyszczona z klejonki i wybielona.


Odpylenie i usuwanie klejonki

Najpierw tkaninę oczyszcza się z pozostających w niej zanieczyszczeń, pyłków itp. a następnie usuwa się z niej substancję tzw. klejonkę, która została na tkaninę nałożona przed procesem tkania. Teraz niezbędne jest usunięcie klejonki w celu zapewnienia równomiernego wybielenia tkaniny i równomiernego pokrycia jej barwnikiem. Klejonka wpływa ponadto na szorstkość materiału, dlatego jej usuniecie sprawia, że tkanina staje się bardziej miękka i przyjemna w dotyku.


Wybielanie

Bele materiału przeznaczone są następnie do wybielania i trafiają do kąpieli w ogromnej wannie pełnej środków chemicznych. Do wybielania stosuje się przeważnie podchloryn sodu, chloryn sodu i oraz wodę utlenioną. Wybielanie jest niezbędne ponieważ tkanina musi być najpierw idealnie biała zanim zostanie zafarbowana na jakikolwiek kolor. Wanna w której znajduje się tkanina jest następnie poddawana bardzo wysokim temperaturom. Wysoka temperatura sprawia, że środki chemiczne wchodzą ze sobą w różne reakcje, wybielając tym samym tkaninę.
Podczas wybielania usuwane są ponadto ostatnie zanieczyszczenia, które mogły jeszcze pozostać w tkaninie mimo procesu odpylania. Następnie zwoje materiału są kilkakrotnie prane, aby wypłukać z tkaniny wszystkie środki chemiczne.
W procesie wybielania otrzymujemy idealnie białą tkaninę frotte. Jeśli chcemy wyprodukować białe ręczniki jest ona dalej poddawana optycznemu rozjaśnianiu. Jeśli chcemy uzyskać ręczniki kolorowe tkanina trafia do farbowania.


Optyczne rozjaśnianie

Zastosowanie rozjaśniaczy optycznych można uznać za element farbowania ręcznika. Przy produkcji ręczników białych jest to kolejny krok obróbki tkaniny. Rozjaśniacze optyczne to substancje, które przekształcają niewidoczne dla ludzkiego oka światło ultrafioletowe na światło widzialne. W związku z tym powierzchnia białego ręcznika, na którą świeci promieniowanie ultrafioletowe wydaje się bielsza niż jest w rzeczywistości. Biała tkanina frotte jest gotowa. Jeżeli produkujemy białe ręczniki frotte pozostaje tylko wyciąć odpowiednie rozmiary, obszyć tkaninę i wszyć metkę.


Farbowanie

Jeżeli jednak chcemy, aby nasz ręcznik był innego koloru niż biały, przystępujemy do procesu farbowania. Farbować możemy gotową tkaninę frotte bądź przędzę. Przy ręcznikach jednobarwnych stosuje się pierwszy sposób. Zaś przy ręcznikach wielobarwnych stosuje się farbowanie przędzy.

Farbowanie tkaniny

Farbowanie gotowej tkaniny jest o wiele tańsze i prostsze od barwienia przędzy co ostatecznie przyczynia się do tego, że ręczniki jednobarwne są tańsze od kolorowo tkanych. Barwnik nanoszony jest w tzw. kąpieli farbiarskiej, do której dodaje się substancje nawilżające i inne środki ułatwiające wchłanianie barwnika.
Przy farbowaniu ręczników najczęściej stosuje się tzw. barwniki reaktywne ze względu na szereg zalet, które posiadają. Po pierwsze występują w bardzo szerokiej palecie barw. Po drugie są odporne na działanie wysokich temperatur(w przypadku ręczników frotte jest to 60 °C) i światła, sprawiając, ze ręcznik nie odbarwia się w praniu i nie blaknie na słońcu. Ponadto barwniki te odporne są na działanie wody utlenionej dlatego ręczniki nie odbarwią się nawet przy zetknięciu się z większością kosmetyków. Należy jednak uważać na silne środki takie jak chlor, gdyż one prowadzą do utraty barwnika.

Farbowanie przędzy

Proces farbowania przędzy następuje jeszcze przed tkaniem. Ogromne zwoje przędzy umieszczane są na palach, na których pompowany jest barwnik. Farbowanie przędzy jest drogim procesem i kojarzone jest z wysoką jakością produktu. Przy ręcznikach wzorzystych lub ręcznikach reklamowych z logo dzięki tej metodzie barwienia wzór na ręczniku jest bardzo wyrazisty i ładniej się prezentuje. Ręcznik utkany z przędzy wcześniej barwionej jest ponadto bardziej odporny na utratę barwnika podczas prania.

Barwienie przędzy jest bardziej kosztowne ze względu na kilka czynników. Pojemniki używane do farbowania mają określoną wielkość co wiąże się z tym, że trzeba za każdym razem zabarwic określoną ilość kilogramów przędzy z danego koloru. Jeśli zabarwiona przędza nie zostanie zużyta w dużej mierze pozostaje bezużyteczna. Jest to tzw. przędza resztkowa i istnieje jedynie możliwość utkania z niej tanich ręczników bhp. Koszt farbowania przędzy wynika również z tego, że proces ten zajmuje dużo więcej czasu niż farbowanie zwoju tkaniny frotte. Ponadto jeśli w trakcie tkania zostanie popełniony jakiś błąd to nie ma już możliwości naprawienia go i ręcznik zostaje sklasyfikowany jako drugi gatunek. Podczas farbowania jednobarwnej tkaniny frotte można zawsze proces powtórzyć i zafarbować tkaninę jeszcze raz. W przypadku ręczników wielobarwnych nigdy nie ma możliwość zmiany koloru.