Ręczniki wielobarwne


Oferta Advertex na produkcję reklamowych ręczników żakardowych >>Ręczniki żakardowe

Produkcja ręczników wielobarwnych cechuje się swoja specyfiką. Oczywiście większość procesów jest taka sama, ale warto wiedzieć dlaczego ręczniki wielobarwne często różnią się cenowo od jednokolorowych lub dlaczego produkcja ręczników kolorowo tkanych reklamowych stawia inne wymagania.

Ręczniki wielobarwne możemy nazwać jeszcze ręcznikami kolorowo tkanymi, jako, ze tkane są w kilku kolorach, bądź ręcznikami żakardowymi. Druga nazwa pochodzi od Józefa Marii Jacquarda (żakarda), wynalazcy maszyny żakardowej, a dokładnie mówiąc, mechanizmu umożliwiającego sterowanie oddzielnymi nitkami osnowy i tym samym tworzenie na tkaninie rozmaitych wzorów. Ręczniki żakardowe czyli inaczej kolorowo tkane powstają właśnie na krosnach wyposażonych w ten specjalny mechanizm.

Zanim system został skomputeryzowany nici osnowy były kierowany przez dziurkowane karty wzornicy, teraz wszystko odbywa się elektronicznie.
Proces przebiega następująco: grafik opracowuje projekt w formie elektronicznej jako rysunek techniczny. Następnie projekt jest oceniany i korygowany przez technologa produkcji pod względem możliwości wykonania danego wzoru. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie tzw. symulacji czyli stworzenie rysunku podobnego do pożądanej tkaniny z uwzględnieniem ustawień na krośnie.

Produkcja ręczników wielobarwnych jest droższa od produkcji ręczników jednobarwnych. Częstokroć ręczniki wielobarwne mają wyższą cenę od ręczników gładkich mimo że wykonane są z tej samej przędzy i mają tą samą gramaturę.
Składa się na to kilka czynników. Po pierwsze, im bardziej trzeba sterować nitkami osnowy tym większy jest koszt produkcji ręcznika. Co więcej, maszyny żakardowe są droższe w utrzymaniu, wymagają bardziej wykwalifikowanych pracowników oraz skomplikowanych systemów, które pozwalają na przygotowanie projektu na krośnie. Ze względu na to, ze proces jest bardziej skomplikowany zwiększa się prawdopodobieństwo produkcji towaru drugiego gatunku.

Ponadto, sam proces produkcji zajmuje więcej czasu. Przy produkcji ręczników wielobarwnych przędza jest barwiona jeszcze przed rozpoczęciem produkcji, przy ręcznikach jednobarwnych barwione są wyprodukowane bele tkaniny frotte. To wszystko sprawia, ze koszt ręczników kolorowo tkanych jest wyższy i wymagane są wyższe minima produkcyjne.

Mimo, ze mechanizm żakardowy dokonał wielkiego przełomu wciąż istnieją pewne ograniczenia przy produkcji ręczników wielobarwnych.
Wzdłuż dłuższego boku możemy umieścić tylko dwa kolory dlatego ręczniki wielobarwne mogą występować tylko w dwóch odcieniach.
Innymi słowy, ręcznik może być biało - niebieski, czerwono - pomarańczowy, zielono - żółty etc. To samo tyczy produkcji ręczników reklamowych z logo. Jako, że możliwe jest wyprodukowanie ręcznika tylko w dwóch kolorach zazwyczaj tworzy się projekty, na których w jednym z kolorów tkane jest tło, w drugim kolorze zaś logo firmy.