Dlaczego ręczniki nie chłoną wody

Dlaczego ręczniki nie chłoną wody

Zakupiliście nowe ręczniki, praliście je już kilka razy według zaleceń na metce, a one wciąż nie chłoną wody?

Co robić, jak żyć ?

Jest kilka powodów dlaczego może tak się dziać oraz kilka zasad, których warto przestrzegać , aby ręcznik zaczął pełnić swoje podstawowe funkcje.

Dobra chłonność jest tym co szczególnie doceniamy przy zakupie ręczników frotte. Jeśli chłonność zawodzi myślimy od razu, że to wina ręcznika i jego jakości. Niekoniecznie! Na chłonność ręcznika w największej mierze wpływa to w jaki sposób jest prany. Jeśli podczas prania ręczników frotte stosujemy nasze rutynowe przyzwyczajenia stosowane podczas prania ubrań może okazać się, że sami ograniczamy ich chłonność! Poniżej podajemy możliwe popełniane błędy - przyczyny dlaczego ręczniki nie chłoną wody. Jeśli będziemy ich unikać podczas prania powinniśmy cieszyć się lepszą chłonnością naszych ręczników.

Korzystanie z nieupranego ręcznika

Jeśli korzystamy z nieupranego wcześniej ręcznika jego brak chłonności jest uzasadniony.
Na półce sklepowej ręcznik ma przyciągać puszystością i miękkością. W związku z tym w procesie produkcyjnym tkanina jest powleczona wieloma substancjami, które wpływają na te parametry, ale ograniczają jej chłonność. Aby włókna odzyskały swoje higroskopijne właściwości należy ręcznik nawet kilkukrotnie wyprać przed pierwszym użyciem!
Musimy jednak liczyć się z tym, ze wypłukanie zmiękczaczy użytych przy produkcji tkaniny sprawi, że ręcznik straci na swojej miękkości.

Używanie płynów do płukania

No właśnie. Wypraliśmy nowe ręczniki, wypłukaliśmy zmiękczacze użyte w procesie produkcyjnym. Bawełna odzyskała swoją naturalną chłonność, ale nasze ręczniki stały się ... nieprzyjemnie szorstkie.
Sprawę pogorszyła twarda woda, na którą można poskarżyć się we wielu domach i która negatywnie wpływa na miękkość tkaniny. Jaki jest więc kolejny krok, który podejmujemy?
Oczywiście, pierzemy nasze ręczniki jeszcze raz, tym razem z użyciem płynu do płukania (które zawierają zmiękczacze). Nasz ręcznik odzyskuje miękkość więc, zadowoleni z efektu, zaczynamy stosować płyny zmiękczające przy każdym praniu. I nasze koło się zamyka.
Płyny zmiękczające wsiąkają we włókna, które z każdym praniem stają sie coraz bardziej śliskie. Ręczniki są miękkie, ale woda nie wsiąka w tkaninę lecz spływa po niej. A my szukamy pomocy bo zakupione ręczniki nie chłoną wody...

Jak naprawić narobione szkody ?

Najlepiej znów wyprać ręczniki kilkakrotnie, bez żadnych środków piorących. Naszym celem jest możliwie najlepsze wyplukanie tkaniny z płynów, które wsiąkły w strukturę włókien. Pomoże też dodanie pół szklanki octu do bębna w fazie płukania lub pół szklanki sody oczyszczonej w fazie prania. Te naturalne środki pomogą wypłukać substancje , które ograniczają chłonność tkaniny, jednocześnie poprawiając miękkość i puszystość naszych ręczników.

Stosowanie zbyt dużej ilości proszku do prania

Ważne jest, aby środki piorące, które stosujemy podczas prania ręczników dobrze zostały wypłukane, nie wsiąkły i nie pozostały w tkaninie. Proszki do prania, płyny etc. podobnie jak płyny zmiękczające, jeśli nie zostaną dobrze wypłukane i pozostaną we włóknach będą ograniczać chłonność ręcznika i pogarszać ją wraz z każdym praniem.
Dlatego ważne jest aby, wsypując proszek do prania nie "przedobrzyć" i nie wsypać go za dużo. Nadmiar proszku, z którym nie poradzi sobie nasz cykl płukania, będzie odkładać się w tkaninie. Ponadto, przy praniu ręczników lepiej używać płynów oraz żeli do prania niż typowych proszków, z tej racji, że proszki gorzej się wypłukują.

Podsumowanie

Warto zmienić nasze przyzwyczajenia i stosować się do powyższych zasad podczas prania ręczników. Pomoże to zachować im swoją funkcjonalność, a my będziemy cieszyć się z dobrego zakupu!
Pamiętamy też aby kupować ręczniki ze sprawdzonych źródeł, czyli z profesjonalnej hurtowni ręczników.



Pamiętaj !
Wysoka chłonność = chłonny surowiec (bawełna, mikrofibra, bambus, ... ) AND właściwy sposób użytkowania.
(oba warunki muszą być spełnione)