W wykańczalni i szwalni

W wykańczalni materiał poddawany jest końcowej obróbce chemicznej i mechanicznej. To tu przeprowadzane są ostatnie procesy, materiał jest obszywany i poddawany kontroli jakości. Zanim jednak ręczniki będą gotowe, muszą przejść przez jeszcze kilka procesów.


Hydrofilowanie

Hydrofilowość, inaczej wodolubność, to umiejętność cząsteczek chemicznych do łączenia się z wodą. Aby ręcznik zyskał właściwości hydrofilowe do tkaniny dodawane są substancje silikonowe. Służy to również nadaniu tkaninie miękkiego chwytu.


Zmiękczanie ręczników

Przy produkcji ręczników stosuje się trzy rodzaje substancji zmiękczających: zmiękczacze kationowe, nie-jonowe oraz silikonowe. Zmiękczacze kationowe sprawiają, ze ręcznik staje się przyjemnie miękki, ale przyczyniają się również do tego, ze tkanina żółknie. Stosowane są wiec tylko przy ręcznikach kolorowych. Zmiękczacze niejonowe nie dają już tak dobrego efektu zmiękczającego, ale jako, że nie zmieniają koloru tkaniny stosowane są często przy produkcji ręczników białych. Najlepsze, ale również najdroższe są zmiękczacze silikonowe. Stosuje się je również, aby polepszyć proces wiązania cząsteczek chemicznych z wodą czyli w procesie wyżej opisanego hydrofilowania.
Niestety takie działanie maja tylko najdroższe zmiękczacze. Przy produkcji tańszych ręczników stosuje się rzecz jasna tańsze preparaty. Ich zadaniem jest nadanie miękkości tkaninie i cel ten zostaje osiągnięty. Jednak ich działanie negatywnie wpływa na wodochłonność tkaniny. Dlatego często możemy mieć wrażenie, ze zakupiony ręcznik nie chłonie wody.
Chłonność ręcznika będzie ograniczona dopóty dopóki nie wypłuczemy z tkaniny użytych przy produkcji środków zmiękczających. Aby tkanina odzyskała swoje właściwości możemy potrzebować nawet kilku prań. Jednocześnie musimy liczyć się z tym, ze po wypłukaniu zmiękczaczy użytych przy produkcji tkanina utraci na swojej miękkości. Dotyczy to w szczególności ręczników z dolnej półki cenowej.


Procesy antybakteryjne

Następnie ręczniki poddawane są obróbce antybakteryjnej, która chroni tkaninę przed stęchlizną, zbutwieniem i pleśnią, oraz redukuje brzydki zapach i ogranicza rozwój bakterii w tkaninie.


Suszenie

Kolejnym etapem jest suszenie. Wcale jednak nie mamy w tym procesie do czynienia z mokrą tkaniną. Tkanina frotte, z której wkrótce powstaną ręczniki frotte trafia sucha do ogromnych suszarek bębnowych. Ma to na celu poprawę miękkości ręczników oraz zwiększenie ich objętości. Suszenie spulchnia włókna, w rezultacie czego otrzymujemy miękką i puszystą tkaninę frotte.


Strzyżenie ręczników

Jeśli chcemy wyprodukować ręcznik strzyżony następnym krokiem przy produkcji jest strzyżenie pętelkowej części ręcznika, które daje w efekcie ręcznik o gładkiej, welurowej powierzchni. Ręczniki strzyżone sprawdzają się szczególnie dobrze przy ręcznikach plażowych. Pozbycie się okrywy pętelkowej sprawia, ze ręcznik jest lżejszy i mniej chłonie wodę dzięki czemu szybciej schnie.
Jeśli dobra chłonność jest jednak tym czego szukamy przy zakupie ręczników wtedy ręcznik strzyżony nie jest dobrym wyborem, ponieważ to właśnie pętelki służą do zbierania wody w tkaninie frotte. Dlatego strzyżenie wykonuje się tylko po jednej stronie ręcznika. Tym samym jedna strona ręcznika plażowego cechuje się chłonnością i można się nią wytrzeć po kąpieli. Druga strona ma jedwabisty dotyk i przyjemnie się na niej położyć. Co więcej strzyżenie po obu stronach jest w ogóle niewykonalne. Część pętelkowa odpowiedzialna jest za podtrzymywanie tkaniny. Jeśli zetniemy pętelki po obu stronach okrywa pętelkowa się rozpadnie.
Jeśli tworzymy reklamowy ręcznik w rozmiarze kąpielowym bądź plażowym strzyżenie stosowane jest również w celu zwiększenia widoczności przedstawionego logo. Na części strzyżonej logo jest bardziej wyraziste. Decydując się na produkcje ręczników strzyżonych musimy się jednak liczyć ze wzrostem kosztów. Jako, ze jest to proces dodatkowy cena ręcznika strzyżonego automatycznie wzrasta.


Naprężanie

Jest to proces, który ma służyć wyprostowaniu tkaniny, która podczas poprzednich procesów mogła się lekko zniekształcić. Kiedy zwoje tkaniny frotte przechodzą przez naprężarkę stopniowo nadawana jest tkaninie odpowiednia długość i szerokość. Proces ten sprawia też, że tkanina mniej się gniecie.


W szwalni

Następnie tkanina frotte trafia do szwalni, gdzie wykrawane są odpowiednie rozmiary ręczników, które następnie są obszywane.


Kontrola jakości

Ostatnim krokiem jest kontrola jakości wykonania produktu, którą wykonuje się podczas ręcznego składania ręczników. Jeżeli ręcznik spełnia wszystkie wymagania i nie ma żadnych wad zostaje sklasyfikowany jako gatunek pierwszy. Jeżeli na którymkolwiek etapie produkcji popełniono błąd, ręcznik jest przebarwiony, źle obszyty, ma błędy tkackie itp. zostaje sklasyfikowany jako drugi lub trzeci gatunek.
Do sprzedaży w pełnej cenie dopuszczone są tylko gatunki pierwsze. Ręczniki u których nie wykryto wad trafiają do pakowalni gdzie mechanicznie umieszczane są w woreczki foliowe.
Stad trafiają do magazynu, gdzie czekają na odbiór i wysyłkę. Długi proces produkcji został zakończony.